Üniversite

Group of young people using digital tablet and smart phone

« Avrupa’da üniversite eğitimi üç yıl Kanada ve Amerika’da ise dört yıldır.  »


 

Ülkemizdeki gençlerin hedefledikleri üniversite ve bölüme girmesi artık bir hayal haline gelmiş olması ve bu hedefe ulaşmaları için çok yoğun çaba sarf etmeleri gerektirdiği için yurtdışında üniversite eğitimini almak gençler için çok cazip hale gelmiştir. Yurtdışında üniversite programlarına öğrenciler lisedeki başarı durumlarına göre yerleşebilme şansını bulabildikleri için her yıl yurtdışına giden öğrenci sayımız artmıştır.

Soru ve cevaplar ile yurtdışında üniversite eğitimi hakkında bilgilendirelim.

Başvurular ne zaman yapılmalıdır?

Üniversite başvuruları her zaman yedi-sekiz ay öncesinden yapılmalıdır. Bazı ünlü üniversiteler başvurularını Ocak ayında kapatmaktadır. Gerek başvuru evraklarını hazırlamak gerekse üniversitenin başvurunuzu değerlendirmesi oldukça uzun zaman almaktadır. Ayrıca, üniversiteye kabul edildikten sonraki vize hazırlıkları yoğun olacağından dolayı başvuruların her zaman önceden yapılmasını tavsiye ederiz.

Lisans programlarına başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

• İngilizceye çevrilmiş, noter tasdikli ise diploması,
• İngilizceye çevrilmiş, noter tasdikli transcript (not çizelgesi).
• Özgeçmiş,
• En az iki referans mektubu,
• TOEFL ya da IELTS gibi yabancı dil yeterliliğini gösteren belgelerden bir tanesi,
• En az 500 kelimeden oluşan niyet mektubu,
• Pasaport

Talep edilen evraklar her üniversiteye göre değişlik göstermektedir. Bazı üniversiteler skype üzerinden görüşmesi yaparak öğrencinin yeterliliğe karar vermektedirler.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin kabul şartları nelerdir?

En iyi üniversitelere girebilmek için öğrencinin not ortalamasının yüksek olması, güçlü referanslara sahip olması, akademik başarı ve sosyal aktivite başarılarının yüksek olması, gönüllü projelerde yer alması öğrenciyi en iyi üniversitelere girmesini sağlayan  en önemli unsurlardır. Diğer önemli unsurda Türkiye’de verilen lise eğitiminin yurtdışında dünyanın en iyi üniversitesine girmek için yeterli bir kriter değildir. En ünlü üniversiteye girmek için uluslararası kriterde bir lise diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Bu imkanı da Türkiye’de sadece IB ve AP programı sunan liseler verebilmektedir.

Yabancı dili yetersiz olan öğrenciler neler yapmalıdır?

Yabancı dili yetersiz olan öğrenciler üniversitelerden şartlı kabul alırlar. Dil belgesi olmayan öğrenciler üniversitenin belirlediği tarihe kadar yabancı dil yeterliliğini gösteren belgeleri üniversiteye teslim ederler ya da üniversitenin yabancı dil hazırlık programları var ise hazırlık programlarına katılarak yabancı dil sorununa çözüm getirirler. Fakat bazı üniversiteler yabancı dil hazırlık programı sunmadıkları için öğrenciler üniversitenin kabul için talep ettiği yabancı dil belgesini mutlaka eğitime başlamadan önce üniversiteye sunmak zorundadır.

Akademik olarak yeterli olmayan öğrenciler yurtdışında eğitim alabilir mi?
Yurtdışında eğitim almak isteyen ve akademik olarak yeterli olmayan öğrencilere sunulabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Sunulacak yöntemler her ülkeye göre farklılıklar göstermektedir. Avrupa’da okumayı tercih eden öğrenciler foundation eğitimi alabilir. Foundation eğitiminde öğrenci temel dersleri alarak ve notunu yükselterek üniversiteye geçiş sağlar. Amerika ve Kanada’da okumayı düşünen öğrenciler öncelikle kolej eğitimi alıp akabinde üniversite geçiş yapabilirler. Kanada’da bazı üniversiteler kendi bünyelerinde kolej açarak öğrencilere kendilerini geliştirme ve üniversiteye geçiş imkanı sunarlar. Kanada’da kolejlerin sunduğu bu programlar genelde International Year One olarak adlandırılır. Bu programlarda birinci yılı başarı ile tamamlayan öğrenci üniversitede ikinci sınıftan eğitime devam eder.

ESSE Yurtiçi ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firması üniversitelere yerleştirme hizmetini nasıl vermektedir?

Firmamızda, konusunda uzman kişilerden oluşan “Üniversiteye Yerleştirme Ekibi” bulunmaktadır. Her biri farklı ülke eğitimi konusunda uzman olan ekip üyelerimiz öğrenci ile bir araya gelerek değerlendirmeleri yapar ve akabinde üniversitelere başvurularını başlatır. Firmamız öğrencileri sadece bölüme yerleştirmek ile kalmaz aynı zamanda üniversite eğitiminde öğrencinin üniversite çalışmalarını mezun oluncaya kadar takip eder.


….

error: Content is protected !!