Staj

Master

« Yurtdışında staj yapmak aynen işe alım ile eş değerdir. Bu nedenle, öğrencilerden talep edilen nitelikler oldukça yüksektir. »


 

Student constructing electric vehicle prototype in vocational school

Gençlerin üniversitede eğitim aldığı bölüm ile ilgili kendisini geliştirmenin en güzel yolu uzmanlık alanı ile ilgili staj yapmasıdır. Staj, gençlere hem eğitim aldığı bölümü tanımayı  hem de uzmanlık alanı ile ilgili kendini geliştirmeyi sağlamaktadır.  ESSE Firması olarak Avrupa’daki ve Kanada’daki staj programları gençlere sunabilmekteyiz.

Avrupa’da Staj

ESSE Firması olarak üniversitede okuyan ve yeni mezun olmuş olan tüm gençleri Avrupa’da uzmanlık alanlarına göre staj programlarına yerleştirebilmekteyiz. Gençler talep ettikleri staj alanını ve ülkeyi ekibimize belirttikten sonra ekibimiz araştırma yapar ve en az üç firma staj yapacak genci buluşturur. Akabinde, firma staja yerleşecek olan genç ile skype görüşmesi yapar, görüşmeler sonucunda genç arzu ettiği firmayı seçer ve staja başlar. Minimum bir ay, maximum bir yıla kadar yerleştirme yapabilmekteyiz. Bu kapsamda staj programına başvuracak olan gençler için özel bir yabancı dil seviyesi aranmamaktadır. Yerleştirilecek olan staj programının niteliği staja başvuran gencin dil seviyesi ve iş tecrübesi ile doğru orantılı olacaktır. Gençler bu kapsamda staja yerleşmek için en az altı ay önce özgeçmiş, niyet mektubu ve dil belgesi ile firmamızla irtibata geçmelidir.

Erasmus Plus Programı Kapsamında Staj

Erasmus Plus programı kapsamında Avrupa’da eğitimini tamamlayan öğrenciler, aldıkları eğitime ek olarak altı ay kadar staj yapma hakkına sahiptirler. Üniversiteler Erasmus kapsamında yapılan anlaşmalar ile öğrencilerini  Avrupa’daki üniversitelere yerleştirebilmektedir fakat Avrupa’da staj programına yerleştirebilmekte oldukça zorluk yaşamakta ve hatta yerleştirememektedirler. ESSE Firması olarak Erasmus Plus kapsamında staja yerleşmek isteyen gençlere destek verebilmekteyiz. Bu kapsamda staja yerleşmek isteyen öğrenciler Erasmus programına kabullerini alır almaz firmamız ile irtibata geçmelidirler.

Kanada’da Staj Programı

Kanada’da post-sertifika veya post diploma programlarında eğitim alan gençler program kapsamında co-op programına katılabilmektedirler.  Co-op programlarının bazıları eğitimin kapsamında bazıları ise eğitimin bitiminde olmaktadır.  Bu tür programlar genellikle devlet kolejlerinde sunulmaktadır.

2017 yılından itibaren Kanada’da maaşlı staj programları da oldukça rağbet gören programlar arasında yer almıştır. Bazı programlar program kapsamında, bazıları ise program bitiminde staj imkanı sunarlar. Bu tür programlar genelde özel kolejlerde sunulmaktadır.

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta devlet kolejleri Kanada’da eğitim bitiminde en az iki yıl çalışma izni verir iken, özel kolejlerde eğitim alan öğrenciler program bitiminde ülkelerine dönmek zorundadırlar.

error: Content is protected !!