En Sık Sorulan Sorular

Yurtdışı eğitimde maliyeti etkileyen unsurlar nelerdir?

Seçilen ülke, şehir, konaklama tipi, haftalık ders süresi maliyeti etkileyen en önemli unsurlardır. Tabi ki, gideceğiniz ülkenin para birimi de toplam maliyetinizi etkilemektedir.

Dil eğitimine hangi seviyede ve ne zaman başlayabilirim?

Dil eğitimine her seviyede ve her Pazartesi başlanabilinir. Fakat, bazı okullar başlangıç seviyesindeki öğrenciler için belirli başlangıç tarihleri sunmaktadır. ESSE Firması olarak öğrencilerimize öncelikle yurtiçinde dil kursuna giderek dil seviyelerini yükseltmelerinin akabinde yurtdışına gitmelerini tavsiye etmekteyiz. Böylelikle, bu tür ön çalışma  öğrencilerimize yurtdışında  yabancı dil eğitiminde hızlı yol kat etmelerini sağlar.

Yaz okulu ile dil okulu arasındaki fark nedir?

Yaz okulu programlarında sabahtan öğlene kadar dil eğitimi, öğlenden sonra ise etkinlik, gezi ve aktiviteler  bulunmaktadır. Dil okulunda ise sadece dil eğitimi bulunmaktadır ve öğrenciler hafta sonu okulun organize ettiği gezilere belirli bir ücret ödeyerek katılırlar.

Havaalanına indikten sonra konaklamama nasıl gidebilirim?

Firmamız, gideceğiniz okul ile işbirliğinde çalışarak havaalanından konaklamanıza kadar olan ulaşımınızda size destek olmaktadır. ESSE Firması’nın desteğini almak istemeyen öğrenciler kendi imkanlarını kullanarak konaklamalarına gidebilirler.

Konaklama seçenekleri nelerdir?

Her bütçeye ve her yaşam tarzına uygun konaklama seçeneklerimiz bulunmaktadır. Konaklama seçenekleri olarak: aile yanı, yurt, pansiyon, otel, stüdyo, motel vs.. seçenekleri sunmaktayız. Konaklama organizasyonunu çalıştığımız okullarımızın aracılığı ile yapmaktayız.

Konaklamada bir sorun  olduğu zaman sorunu nasıl çözebilirim?

Her okulda konaklama organizasyonundan sorumlu yetkili birim bulunmaktadır. Sorunlarınızı söz konusu  birimdeki yetkili kişiye ilettiğiniz takdirde en geç bir hafta içerisinde konaklamanız değiştirilmektedir ya da firmamıza sorununuzu ilettiğiniz takdirde firma yetkililerimiz okul ile irtibata geçerek size destek verecektir.

İngilizce öğrenmek için hangi ülkeyi seçmeliyim?

İngilizce tüm dünyada konuşulan bir dil haline gelmiştir.  İngiltere İngilizcenin anavatanı olmakla beraber Amerika, Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Malta’da  da İngilizce öğrenilebilinir. Buna karar verebilmek için hangi ülke  kültürünü sevdiğinize karar vermeniz gerekmektedir. Ayrıca, diğer en önemli unsur ise hangi ülkenin maliyeti size uygun olacaktır ona karar vermeniz gerekmektedir.

Programa başladığım zaman eğitim süremi uzatabilir miyim?

Evet uzatılabilinir.  Her ülkeye göre bu durum değişiklik göstermektedir. Konsolosluğa yaptığınız vize başvurunuzda konsolosluk okuldan aldığınız kabul belgelerini değerlendirilir ve kabul belgesindeki süreye göre o ülkede  kalma izni verir.  Bazı konsolosluklar ise bu süreden uzun vize verebilmektedirler. Diğer önemli bir unsur ise, konsoloslukların belirlediği farklı vize türleri bulunmaktadır. Belirlenen farklı vize türüne göre başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Pasaportumu kaybedersem ne yapmalıyım?

Öncelikle emniyete giderek tutanak tutulmalıdır. Yapılan tutanakla beraber Türk Konsolosluğu’na gitmelisiniz. Konsolosluk ülkeden çıkabilmeniz için size gerekli evrakları verecektir.

 Bir acentaya başvurmadan okullara başvuru yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz. Artık her şey internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Fakat, unutmayınız ki, acentalar sizi ülke, eğitim şartları, okula kabul şartları hakkında bilgilendirebildikleri gibi konaklama organizasyonu, vize alınması, uçak bilet organizasyonu gibi diğer destekleri de vereceği için acenta aracılığı ile başvuru yapmak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Unutmayınız ki, bazı acentaların okullardan aldıkları özel indirimler olmaktadır. Siz de bu indirimlerden faydalanabilirsiniz. Diğer en önemli konu ise; konsolosluk  acenta aracılığı ile yapılan başvuruları daha ciddiye almakta ve  öğrencinin yurtdışına çıkıştaki ciddiyetini anlamaktadır.

Kurstan erken ayrılmak istersem ne yapmalıyım?

Okulu önceden bilgilendirmelisiniz. Programdan erken ayrılmak için çok özel biz nedeniniz var ise  hiçbir ücret kesintisi yapmadan ücretin tamamını verebilmektedir.  Fakat,  okulların tamamı kayıt başvuru yapmak için ödenen başvuru ücretini vermemektedir. Bazı okullar ise öğrencinin programa katıldığı süreyi hesaplar ve ona göre ücreti verip vermeyeceğine karar verir.

Param bittiğinde ailem nasıl para yollayabilir?

Artık yurtdışına para yollamak için bir çok yeni yöntem vardır. En hızlı para gönderme yöntemi ise moneygram yöntemidir. Moneygram amblemi olan tüm bankalardan para havalesi yapılabilinir. Yaz okulu öğrencileri için ise ailelere okula mail order sistemi ile para yollayabilir. Bazı yaz okulları okulun hesabına gönderilmesini tavsiye edebilmektedir. Okulun hesabına gönderilen ücret direk öğrenciye verilmektedir. Eğer öğrenciye ait kredi kartı var ise kredi kartı hesabından para çekebilir fakat bu yöntem ile küçük bir faiz ödersiniz.

Bankada hesap açtırabilir miyim?

Bankada hesap açtırabilmek için uzun dönem öğrencisi olmanız gerekmektedir. Okullar oryantasyon gününde bu konuyla ilgili detaylı bilgi sunmaktadır.

Gittiğim ülkeden farklı bir ülkeye geçebilir miyim?

Bu gittiğiniz ülkeye bağlıdır. Örneğin, İngiltere’ye giden bir öğrenci eğer vizesi yok ise ya da yeşil pasaport sahibi değil ise Avrupa ülkelerine geçiş yapamaz. Kanada’ya giden bir öğrenci  Amerika vizesi yok ise Amerika’ya geçiş yapamaz.  Avrupa ülkelerine giden öğrenciler Schengen vizesi aldıkları için diğer ülkelere geçiş yapabilirler fakat çıkış yaptıkları ülkelere geri dönemezler. Girebilmesi için vizesinde çoklu giriş yazmalıdır. Her ülke farklı şartlar uyguladığı için ülkelerin uyguladıkları şartlara bakmak gerekmektedir.

Hastalandığımda ne yapmalıyım?

Yurtdışına çıkmadan seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı ve sigorta kapsamınızı çok iyi öğrenmenizi öneririz. Ayrıca, yurtdışına çıkan tüm öğrencilerimize kesinlikle sigorta yaptırmalarını tavsiye ederiz. Yurtdışındaki okulların sunduğu sağlık hizmetlerinin kapsamı daha geniş olduğu için yurtdışındaki  okulların sunduğu  sağlık hizmetini almanızı tavsiye ederiz.

Öğrenci  iken çalışabilir miyim?

Çalışma konusunda her ülkenin almış olduğu karar farklıdır ve genelde uzun dönem öğrencileri çalışma hakkında sahiptir. Ayrıca, aldığınız vize tipi de çalışıp çalışamayacağınız  konusunda önemlidir.

Okul kurallarına uymak zorunda mıyım?

Evet, öğrenciler kesinlikle gittikleri okulun kurallarına uymak zorundadırlar. Uymadıkları takdirde okullar  uzaklaştırma ve ülke dışına gönderme  yetkisine sahiptir.

Konaklama kurallarına uymak zorunda mıyım?

Gerek yurt gerekse aile yanı konaklamalarda ya da diğer bir deyişle tüm konaklama tiplerinde öğrenciler konaklama kurallarına uymak zorundadırlar. Aksi takdirde konaklama sahipleri konaklamadan uzaklaştırma yetkisine sahiptir.

 

 

error: Content is protected !!